EM - Laboratorní cvičení

Úvodní slovo a bezpečností pokyny

animace přístroje

Laboratorní cvičení (LC) slouží především k ověření teoretických poznatků, k získání praktických zkušeností při práci s měřícími přístroji a osvojení si návyků při práci v laboratoři. Na úvod je nutné zmínit bezpečnostní opatření při práci v laboratoři. Všichni studenti musí na začátku školního roku projít poučením k bezpečnosti práce na EZ v rozsahu §4 vyhl. 50/1978 Sb., a úspěšně složit test. Prezentaci o bezpečnosti obsluhy a práce v laboratoři naleznete ZDE.

Každý má za povinnost se řídit LABORATORNÍM ŘÁDEM.

Obecné pokyny

  • Na cvičení choďte připraveni, tzn. úlohy si projděte dopředu a ujasněte si co se bude měřit. V případě nejasností se nebojte zeptat. Sebou si vezměte potřebné pomůcky a tabulku do které budete zapisovat hodnoty.
  • Budete-li měřit ve skupinách (max. 2 osoby na pracovišti!!!) zpracovávat budete pouze jeden protokol dohromady (nazpomeňte uvést jména obou).
  • Při zpracovávání protokolů můžete využít libovolné zdroje.
  • Finální verze protokolů odevzdejte vždy do konání dalšího cvičení (tzn. na zpracování máte 14 dní)
  • Budete-li chybět na některém cvičení, je nutné si jej nahradit v náhradním termínu (po domluvě s vyučujícím).
  • NEBOJTE SE NA COKOLI ZEPTAT !!!!

Protokol o měření

Prezentace pro správné zpracování protokolu o měření

ke stažení ZDE DOPORUČUJI !

Proč se zpracovává?

Každé měření musí mít určitou vypovídací hodnotu, to znamená, že musí být patrno, jak jsme k danému výsledku (hodnotám) přišli. Zároveň musí být každé měření reprodukovatelné, tj. lze ho kdykoli zopakovat a při dodržení stejného postupu, měřicích přístrojů a podmínek -dosáhneme stejných výsledků. Proto je nutné vše zaznamenat. K tomuto záznamu a ke zveřejnění výsledků měření slouží právě protokol o měření.

Co musí obsahovat?

Forma protokolu není obecně stanovena. Avšak zpravidla každá laboratoř, či měřící středisko nebo škola, mívají svůj "mustr". Co však mají společné,je obsah a jednotlivé části.

TIP - předpokládám že budeme zpracovávat protokol pomocí PC (není to však podmínkou). Využijte tedy veškerých možností co nabízí (tabulkový kalkulátor, grafický editor, editor rovnic...), ulehčíte si práci a i celkový dojem bude působit profesionálně. Kdo nemá balík office od Microsoftu, existuje i freewere balík kancelářských aplikací - OPEN OFFICE.

TIP 2 - Využívejte svých znalostí z IVT a práci s PC!

Hlavička - musí obsahovat základní identifikační údaje, tj. kdo měřil, kdy měřil, kde měřil a co měřil (název úlohy).

Úkol (zadání) - zde je stručný popis úlohy, zpravidla v jedné, nebo několika málo větách.

Použité přístroje a pomůcky - toto je důležité pro reprodukovatelnost úlohy. Musí zde být uvedeny veškeré použité přístroje a pomůcky, jejich název a to včetně výrobních (nebo evidenčních) čísel, jejich třída přesnosti a zpravidla také použité měřící rozsahy.

TIP - tuto tabulku je vhodné vyplnit až po skončení měření, až když víme co a jak jsme použili. Vhodné např. při úklidu pracoviště.

Schéma zapojení - graficky znázorněné schéma měření. Dle norem technického kreslení.

TIP - existují různé programy, např. PROFICAD nebo EAGLE

Teoretický rozbor úlohy - zde jsou popsány ověřované vlastnosti, zákonitosti a předpokládané výsledky. Může být doplněn i ilustracemi, grafy, apod.

Postup měření - zde je krok za krokem popsán postup jak jsme měřili.

Tabulka naměřených a vypočtených hodnot - vyplnění tabulky přímo měřenými hodnotami a vypočtené nepřímoměřené hodnoty.

Příklad výpočtu - postupy jednotlivých výpočtů. Aby bylo zřejmé, pomocí jakých vzorců a postupů jste vyplnili jednotlivá pole v tabulce naměřených a vypočtených hodnot.

TIP - využívejte nástroje pro tvorbu rovnic u MS WORD, kdo nemá, existují i freeware programy např. OPEN OFFICE nebo GOOGLEDOCS.

Závěr (vyhodnocení) - nejdůležitější část měření. Zde je shrnuto, jak měření probíhalo, zda se při něm vyskytly nějáké komplikace. Zda měřené hodnoty odpovídají předpokladům, když ne, tak zdůvodněno proč a celkové zhodnocení měření. Příklad struktury závěru

  • Co jste ověřovali (např. Cílem úlohy bylo ověřit a změřit vnitřní odpor měřicího přístroje.).
  • Jak jste postupovali, případně jestli se vyskytly nějáký komplikace (např. Nejdříve jsme si předpokládané hodnoty vnitřních odporů zjistili z dokumentace výrobce, poté jsme je teprve změřili. Hodnoty jsou uvedeny v tabulce. Z důvodu velkých proudů, jsme ověřovali pouze rozsahy 100, 300, 500 mA).
  • Jak odpovídají výsledky předpokladům. (Např. Naměřené a předpokládané výsledky se liší v řádu jednotek procent, viz tabulka. Proto lze konstatovat, že se paramtry výrobce podařilo ověřit. V některých případech byly na měřené hodnoty dokonce lepší než uvádí výrobce. Např. měření č. 2 na rozsahu 100 mA.)
  • Další podstatné informace a události, které se vyskytly během měření. (Např. Pro potřeby měření jsme místo rezistoru R1 volili potenciometr, abychom mohli přesněji nastavit požadovanou hodnotu napětí.)

Přílohy - je vhodné protokol doplnit grafem, který lépe ilustruje výsledek měření.

TIP - využijte grafy v MS Word (Excel). Pozor - zvolte vhodný typ grafu. Je-li zadáno ověřte funkci, závislost, atp. bude se jednat o spojnicový graf.

Poučení o bezpečnosti ZDE

Vzorový protokol .PDF , .DOC, .DOCX

Hodnocení protokolu ZDE

WebZdarma.cz